Deutschtown Music Festival 2018 Full Schedule

May 18, 2018

This year marks the sixth year straight that music, food, and families take over the historic Deutschtown section of the Northside of Pittsburgh for two days of free fun.

A few new things this year are:

I am thrilled to announce we are renaming the former Main Stage at Middle and Foreland streets to be now referred to as the HughShows Stage! It has such a nice ring to it, doesn’t? The HughShows Stage will also run on Friday evening for the first time, as well as Saturday.

We are also adding the scenic Skyline Stage in Allegheny Commons Park by the Elks Lodge to our festival on Saturday.

We have also added some other new stages for this year (Nova Place, Threadbare Cider & Mead, and a few cool POP-Up Stages around Deutschtown) totaling over 50 stages over the course of two days.

As previously mentioned here, we are also resurrecting the former James St. Tavern building in cooperation with our friends from the Pittsburgh Winery to host bands on all three levels Friday night and Saturday all day and night!

Here is the entire band schedule for both Friday, July 13 and Saturday, July 14, 2018 with venue locations and set times.


Friday, July 13, 2018

HughShows Stage Middle and Foreland Outside – All Ages

  • 3:00 PM Kate Clark
  • 4:00 PM Elias Khouri and The EK Band
  • 5:00 PM Kaelber
  • 6:00 PM iD
  • 7:00 PM The Rents
  • 8:00 PM Jill West & Blues Attack
  • 9:00 PM The Buckle Downs

Park Stage Allegheny Commons East Outside – All Ages

  • 3:00 PM Jenny and the Jags
  • 4:00 PM Bass Treble Harmony
  • 5:00 PM Jack Swing
  • 6:00 PM Essential Machine
  • 7:00 PM Lee Robinson & ISKA
  • 8:00 PM Wreck Loose

Threadbare Tent 1291 Spring Garden Ave Outside – All Ages

  • 4:00 PM Horus Maze
  • 5:00 PM WEST
  • 6:00 PM Princess Nostalgia
  • 7:00 PM The Turbosonics
  • 8:00 PM Funky Fly Project

Threadbare Warehouse 1291 Spring Garden Ave All Ages

  • 5:00 PM Optimus Riff
  • 6:00 PM Vertical 48
  • 7:00 PM Marjory and The Public Works Band
  • 8:00 PM Paul Labrise Band
  • 9:00 PM Rhythm’n’Steel
  • 10:00 PM Jordan McLaughlin

Threadbare Restaurant 1291 Spring Garden Ave All Ages

  • 5:00 PM Paz and Ukulele Eddie
  • 6:00 PM Aloha Salvation
  • 7:00 PM Paul Eisert
  • 8:00 PM Samantha Sears
  • 9:00 PM Rowan Erikson
  • 10:00 PM Soccershoe

The Park House 403 East Ohio St

  • 9:00 PM The Whiskey Gents

Arnold’s Tea 502 E. Ohio St. All Ages

  • 3:00 PM Scott & Rosanna
  • 4:00 PM Bitter Whiskers
  • 5:00 PM $tatu$
  • 6:00 PM Jordan Montgomery
  • 7:00 PM Hayley Dailey Trio
  • 8:00 PM Ken Turetzky

Elks Lodge #339 400 Cedar Ave.

  • 7:00 PM The Shadow Event
  • 8:00 PM Benefits
  • 9:00 PM Murder for Girls
  • 10:00 PM Chip & The Charge Ups

Allegheny City Brewery 507 Foreland Ave.

  • 6:00 PM Threesound
  • 7:00 PM Chloe Wiecz Collective
  • 8:00 PM Douglas Lowell Blevins
  • 9:00 PM Ben Valasek and the Growlers
  • 10:00 PM Anjroy

PGH Winery Satellite 709 East St.

  • 5:00 PM Ethan Jano
  • 6:00 PM Olga Watkins Band
  • 7:00:00 PM Adelaide in Autumn
  • 8:00 PM Atomic Shindig
  • 9:00 PM Mahajibee Blues
  • 10:00 PM Bindley Hardware Co.

Wigle Whiskey 1055 Spring Garden Ave. Outside – All Ages

  • 5:00 PM Smoke & Mirrors
  • 6:00 PM Rachel Whitcomb
  • 7:00 PM Trinity
  • 8:00 PM The Living Street

YMR Club 631 Suismon St.

  • 5:00 PM Sorry, I’m Dead
  • 6:00 PM Altar Boy
  • 7:00 PM Fortune Teller
  • 8:00 PM Daisy Chain
  • 9:00 PM Mickey and the Snake Oil Boys
  • 10:00 PM Walker and the Rebellion
  • 11:00 PM neostem

Penn Brew Restaurant 800 Vinial St. All Ages

  • 4:00 PM Dainty Life
  • 5:00 PM The Chiodi Trio
  • 6:00 PM lowlight signal
  • 7:00 PM Randy Hollenbeck
  • 8:00 PM Lyra
  • 9:00 PM Callan

Verdettos 814 Madison Ave.

  • 5:00 PM One Ray
  • 6:00 PM The Shiners
  • 7:00 PM AE Honick
  • 8:00 PM Rainbow Machine
  • 9:00 PM The Zells
  • 10:00 PM MaxXouT
  • 11:00 PM The Wire Riots

Huszar 627 E North Ave

  • 5:00 PM T J Locklear
  • 6:00 PM Eric “The Pianofighter” Popek
  • 7:00 PM Adam Fitz
  • 8:00 PM Julia Capuzzi
  • 9:00 PM Aaron Lewinter
  • 10:00 PM Jeremy Caywood

Max’s Allegheny Rathskeller 537 Suismon St

  • 6:00:00 PM Dead Sin
  • 7:00 PM Dayshift
  • 8:00 PM Charlie Wheeler Band
  • 9:00 PM Phased Out

Nova Place Restaurant 100 South Commons All Ages

  • 5:00 PM Matt w/2 t’s
  • 6:00 PM Koz
  • 7:00 PM Jordan Auth
  • 8:00 PM J Roger Davis
  • 9:00 PM Justin Wade
  • 10:00 PM Katie Dee & The Quaking Aspens

St. Mary’s Lyceum| 910 Chestnut St.

  • 6:00 PM Skeletonized
  • 7:00 PM The Groove Element
  • 8:00 PM The Goodfoots
  • 9:00 PM The Hoover-Rosenberg Jazz Ensemble

PGH Winery Satellite – Basement 422 Foreland St.

  • 5:00 PM Gary Musisko
  • 6:00 PM Appalachian Doom Gospel
  • 7:00 PM Portrait People
  • 8:00 PM String Machine
  • 9:00 PM Tessellation
  • 10:00 PM Habatat
  • 11:00 PM …or the Duck Dies

PGH Winery Satellite – Upstairs 422 Foreland St.

  • 4:00 PM Luke B. Wood
  • 5:00 PM Dirty Leaf
  • 6:00 PM Matt King & The Dukes of St. Clair
  • 7:00 PM Wolfhouse
  • 9:00 PM Slugss

Saturday, July 14, 2018 HughShows Stage Middle St. and Foreland St. Outside – All Ages

  • 12:00 PM Jim Donovan & Sun King Warriors
  • 1:00 PM Raven Clifton
  • 2:00 PM Sourmash
  • 3:00 PM HollyHood
  • 4:00 PM Buffalo Rose
  • 5:00 PM BYRON NASH & PLANB
  • 6:00 PM LoFi Delphi
  • 7:00 PM Dinosoul
  • 8:00 PM The Telephone Line
  • 9:00 PM BBGuns
  • 10:00 PM André Costello and the Cool Minors

Park Stage Allegheny Commons East Outside – All Ages

  • 11:00 AM Tim Vitullo Band
  • 12:00 PM Nightly Standard
  • 1:00 PM little good bad
  • 2:00 PM Dori Cameron & the Invisible Monsters
  • 3:00 PM Coexist Music Group
  • 4:00 PM Emily Rodgers Band
  • 5:00:00 PM Chad Sipes Stereo
  • 6:00 PM Working Breed
  • 7:00 PM The Late Hit

Skyline Stage Allegheny Commons Park Outside – All Ages

  • 1:00 PM Dan Bubien & the Delta Struts
  • 2:00 PM Sun Hound
  • 3:00 PM For Dizzier Heights
  • 4:00 PM iNCO FIdO
  • 5:00 PM Clara Kent
  • 6:00 PM llivefromthecity
  • 7:00 PM Molly Alphabet
  • 8:00 PM Grand Piano
  • 9:00 PM Starship Mantis

Nova Place 100 South Commons Outside – All Ages

  • 2:00 PM Stone Throwers
  • 3:00 PM Redson
  • 4:00 PM Intermission Improv
  • 5:00 PM James Drakes and CT3
  • 6:00 PM Ikea Damone
  • 7:00 PM Shelf Life String Band
  • 8:00 PM Eric Oliver
  • 9:00 PM Donna O
  • 10:00 PM Ben Alper

Threadbare Tent 1291 Spring Garden Ave Outside – All Ages

  • 3:00 PM Second Street Strangers
  • 4:00 PM Jimmy Adler Band
  • 5:00 PM The Swingers Band
  • 6:00 PM JakeTheHawk
  • 7:00 PM American Spirits

Threadbare Eatery 1291 Spring Garden Ave All Ages

  • 2:00 PM Sloane Simon
  • 3:00 PM Jay Michaels
  • 4:00 PM Daryl Shawn
  • 5:00 PM Mighty Kasey
  • 6:00 PM Maleena Dominick
  • 7:00 PM feeble organs
  • 8:00 PM Carrie Collins
  • 9:00 PM HANK the businessman
  • 10:00 PM William Sparks

Threadbare Warehouse 1291 Spring Garden Ave All Ages

  • 3:00 PM 9Sundays
  • 4:00 PM Wine & Spirit
  • 5:00 PM Professor Stomach Ache
  • 6:00 PM Ugly Blondes
  • 7:00 PM Back Alley Sound
  • 8:00 PM Kid Durango
  • 9:00 PM Love Dumpster
  • 10:00 PM Venus in Furs

Wigle Whiskey 1055 Spring Garden Ave. Outside – All Ages

  • 12:00 PM Still Not Sober
  • 1:00 PM Sweetheart of the Barricades
  • 2:00 PM The Lone Pines
  • 3:00 PM Matt Aquiline & The Dead End Streets
  • 4:00 PM The Leah Hohman Band
  • 5:00 PM Brahctopus
  • 6:00 PM Cello Fury
  • 7:00 PM The YJJs
  • 8:00 PM The Employees of Funk
  • 9:00 PM Bad Custer

AIR presented by Wigle Whiskey

  • 518 Foreland St.
  • 1:00 PM Zack Keim
  • 2:00 PM Tai Chirovsky
  • 3:00 PM The Wreckids
  • 4:00 PM Lindsay Dragan
  • 5:00 PM Chet Vincent
  • 6:00 PM Lady Jessica
  • 7:00 PM Midge Crickett
  • 8:00 PM Shay
  • 9:00 PM Diamond Shapes
  • 10:00 PM Sadie

Huszar 627 E North Ave.

  • 1:00 PM Six Demon Bag
  • 2:00 PM Gator Shakes
  • 3:00 PM Remission
  • 4:00 PM Leprosy
  • 5:00 PM Aaron Romeo
  • 8:00 PM Same Moon
  • 9:00 PM Mild Fever
  • 10:00 PM Matt Wheeler

Max’s Allegheny Ratskeller 537 Suismon St.

  • 5:00 PM The Hipsters
  • 6:00 PM Hedonism Bots
  • 7:00 PM Tears of Joy
  • 8:00 PM 8 Balls
  • 9:00 PM Smokey Bellows
  • 10:00 PM Ten Thousand Dollars Cash

Penn Brewery Biergarter 800 Vinial St. Outside – All Ages

  • 1:00 PM Josh Crusan & The Coconut Band
  • 2:00 PM Billy B
  • 3:00 PM Ellie Lee
  • 4:00 PM David Hipchen

Penn Brewery Terrace 800 Vinial St. Outside – All Ages

  • 6:00 PM Thirty Years Later
  • 7:00 PM Soul Shine Overdrive
  • 8:00 PM Chrome Moses
  • 9:00 PM Two Birds
  • 10:00 PM The Clock Reads
  • 11:00 PM Gene the Werewolf

Penn Brewery Restaurant 800 Vinial St. All Ages

  • 2:00 PM Charm & Chain
  • 3:00 PM Her Ladyship
  • 4:00 PM The Petals
  • 5:00 PM Cape Cod
  • 6:00 PM Avi Diamond
  • 7:00 PM Ferdinand the Bull
  • 8:00 PM Some Kind of Animal

Elks Lodge #339 400 Cedar Ave.

  • 6:00 PM The Crew of the Half Moon
  • 7:00 PM The Me Toos
  • 8:00 PM Paddy The Wanderer
  • 9:00 PM The Weird Paul Rock Band
  • 10:00 PM Rave Ami
  • 11:00 PM SPISH
  • The Park House
  • 403 East Ohio St
  • 9:00 PM Locks and Dams
  • 11:00 PM Pennsylvania Dirt

Arnold’s Tea 502 E. Ohio St. All Ages

  • 5:00 PM Kanti Kasa
  • 6:00 PM Morgan Erina
  • 7:00 PM Lexa Terrestrial
  • 8:00 PM Tupelo

Annex 522 East St. All Ages

  • 1:00 PM Jon Bañuelos
  • 2:00 PM Dev Structures
  • 3:00 PM Slagle Rock & Sue
  • 4:00 PM Astra Robotica
  • 5:00 PM Grits Capone
  • 6:00:00 PM Kyna
  • 7:00 PM Paul Tabachneck
  • 8:00 PM HUBBS
  • 9:00 PM Yung Delirious

Allegheny City Brewing 507 Foreland Ave.

  • 3:00 PM The Waif
  • 4:00 PM Ryan Hoffman and the Pioneers
  • 5:00 PM Honey Prism
  • 6:00 PM Middle Children
  • 7:00 PM Dumplings
  • 8:00 PM Soda Club
  • 9:00 PM Bikini Islands
  • 10:00 PM Honeyriders

PGH Winery Satellite 709 East St.

  • 3:00 PM Street Pigeons
  • 4:00 PM Upon Rocket
  • 5:00 PM NORM
  • 6:00 PM Paint31
  • 7:00 PM There You Are
  • 8:00 PM vireo
  • 9:00 PM Adler & Barath Blues Band
  • 10:00 PM The Pump Fakes
  • 11:00 PM Northern Gold

Kaffeehaus 1022 Chestnut St. Outside – All Ages

  • 1:00 PM Six O’Matic
  • 2:00 PM OHM Project
  • 3:00 PM Brittney Chantele & Remy Vega
  • 4:00 PM Alyssa Hankey
  • 5:00:00 PM TBA

Verdettos 814 Madison Ave.

  • 5:00 PM Razz Newtons
  • 6:00 PM Dream Job
  • 7:00 PM The Velcro Shoes
  • 8:00 PM The Danzas
  • 9:00 PM Tilted Shadows
  • 10:00 PM Klaymore
  • 11:00 PM Dead River

YMR Club 631 Suismon St.

  • 7:00 PM School of Athens
  • 8:00 PM Shifted Past
  • 9:00 PM The Night’s Watch
  • 10:00 PM The Full Counts
  • 11:00 PM Black Ridge
  • 12:00 AM fuck yeah, dinosaurs!
  • 1:00 AM Rat Tits

East St Beer 807 East St

  • 2:00 PM Antoinette No Ordinary Soul Band
  • 3:00 PM Grand Prismatic
  • 4:00 PM Scott Fry Experience
  • 5:00 PM Blackbird Bullet
  • 6:00 PM Evan Isaac (Pugglefox)
  • 7:00 PM The Filthy Lowdowns
  • 8:00 PM Seven Story Fall

The Blacksmith Studio 900 Middle St. All Ages

  • 2:00 PM Hear Tonight
  • 3:00 PM Dave D. & The West Hills All-Stars
  • 4:00 PM Zeve
  • 5:00 PM Will Simmons & The Upholsterers
  • 6:00 PM The Bleepy Things
  • 7:00 PM The Semi-Supervillains
  • 8:00 PM Devin Moses & The Saved

St. Marys Lyceum 910 Chestnut St.

  • 6:00 PM WolfBlud
  • 7:00 PM The Struggle Bus
  • 8:00 PM Sound Elevator
  • 9:00 PM Standard Broadcast
  • 10:00 PM Keystone Vibe
  • 11:00 PM Right TurnClyde

Open Air Brass and Drums Roaming Artists at Large Times TBA Magnificent Street Entertainment M.S.E Timbeleza Colonel Eagleburger’s Highstepping Goodtime Band Run the Meat Youth Stage James St. and Suismon St.

  • 2:00 PM ROX Performance Group
  • 3:00 PM This is the World
  • 4:00 PM Wonderment
  • 5:00 PM The Electric Army
  • 6:00 PM Blue Shift
  • 7:00 PM Big Blitz
  • 8:00 PM Snowdonia

PGH Winery Satellite – Upstairs

  • 422 Foreland St
  • 2:00 PM EASE
  • 3:00 PM New Moons
  • 4:00 PM Demos Papadimas
  • 5:00 PM Cisco Kid
  • 6:00 PM Elkhound
  • 7:00 PM Balloon Ride Fantasy
  • 8:00 PM Old Game
  • 9:00 PM Sikes and The New Violence
  • 10:00 PM Blue Clutch
  • 11:00 PM ATL&S

PGH Winery Satellite – Ground Floor 422 Foreland St.

  • 2:00 PM Good Ship Gibraltar
  • 3:00 PM Strange Monsters
  • 4:00 PM Aris Paul Band
  • 5:00 PM God Hates Unicorns
  • 6:00 PM Heavy Chest
  • i8:00 PM As Ladders
  • 9:00 PM The Nox Boys
  • 10:00 PM Bipolariod

PGH Winery Satellite – Basement 422 Foreland St

  • 2:00 PM Sean Howard Orchestra
  • 3:00 PM Trent in the Trees
  • 4:00 PM Jack Stauber
  • 5:00 PM Track Meet
  • 6:00 PM The Uptown Woods
  • 7:00 PM Decaffeinated Grapefruit
  • 8:00 PM Different Places in SPACE
  • 9:00 PM The Moat Rats
  • 10:00 PM Chase and the Barons
  • 11:00 PM Hearken

Schedule subject to change.